Találatok az alábbira:

Befejeződött a „Lelkigondozás katasztrófahelyzetben” című kurzus

Szerző: onkentes on 2014/05/12
| 0

lelkigondozas-katasztrofahelyzetbenA nyugati országokban már évtizedek óta külön területen foglalkoznak a protestáns egyházakban is a katasztrófa-lelkigondozás kérdéseivel. Tudomásunk szerint a közös gondolkodás és képzés tekintetében úttörőmunka folyt Berekfürdőn e témában” – mondta el Sajtos Szilárd százados, tábori lelkész, a Szeretetszolgálat Katasztrófa-lelkigondozói Csoportjának vezetője a „Lelkigondozás katasztrófahelyzetben” képzés zárásának apropójából.

Befejeződött Berekfürdőn a Magyar Református Szeretetszolgálat által szervezett 60 órás katasztrófa-lelkigondozói kurzus, melyen összesen 23 gyülekezeti és katonai lelkipásztor, intézetvezető és klinikai szakpszichológus vett részt határon innen és túlról, református és testvéregyházakból. A jelentkezők között ott voltak a Tiszáninneni Református Egyházkerület Katasztrófa Csoportjának lelkipásztorai, és a Magyar Református Szeretetszolgálat Katasztrófa-lelkigondozói Csoportjának tagjai is.

A képzés során a résztvevők meghatározták a saját, személyes „katasztrófa-önismeretüket”, azt, hogy vajon miért érzékenyek a kérdésre, milyen élettörténeti vagy családtörténeti tapasztalatuk, örökségük van e témában, s ez alapján alkották meg a saját, individuális katasztrófa-identitásukat, katasztrófa koncepciójukat. Rendszerezték a pszicho-traumatológiai, krízislélektani, a stresszről, szorongásról, konfliktusokról, vagy éppen az a lelkigondozói „elsősegély” vagy utógondozás területén meglevő ismereteiket, s ezeket az elhangzó előadások alapján újraértelmezték a katasztrófa-lélektan szemszögéből is.

Elméleti és gyakorlati szempontból tártak fel eseteket a halálhírközlés, a gyermekhalál, a balesetek, a gyász, a szuiciditás vagy a PTSD témakörében. Az egyéni, speciális katasztrófa-lelkigondozói beszélgetés, vigasztalás, krízisintervenció kérdésköre mellett külön hangsúlyt kapott az ilyen különleges esetekben megjelenő társadalmi gyász, s annak feldolgozási lehetőségei, a rítusok, a szimbólumok, a speciális liturgiai elemek lehetőségeinek kihasználása. A résztvevők betekintést kaptak a Katasztrófavédelem törvényi, rendeleti szabályozásába, szervezeti-működési rendszerébe, Egyházunk és a Magyar Református Szeretetszolgálat katasztrófa-koncepciójába.

A képzéseket Dr. Hézser Gábor teológia professzor és pszichoterapeuta, Dr. Bodó Sára, a Debreceni Egyetem Gyakorlati Teológiai Tanszékének vezetője, Dr. Csoma Judit teológus, református lelkész, mentálhigiénés szakember és Sajtos Szilárd tartották.

A kurzus végén a meglevő önkéntes szakemberek mellé többen is csatlakoztak az MRSZ Katasztrófa-lelkigondozói Csoportjába, melynek szakmai mentora Dr. Bodó Sára, szervező-vezetője Sajtos Szilárd.A résztvevők a MRE Szeretetszolgálati Iroda Református Diakóniai Felnőttképzési Intézményétől tanúsítványt, a Tiszántúli Református Egyházkerület Lelkigondozói Intézetétől igazolást kaptak, a református lelkipásztorok részére pedig a MRE Országos Továbbképzési Akkreditációs Tanács lelkész-továbbképzési kreditként beszámolja a képzést.

Intézmények összehasonlítása